Class Officers

MD Class of 2022

President: Eman Hijab
Vice President: Amy Scheel
Treasurer: Larry Nguyen
Secretary: Abby Hatcher

Executive Curriculum Council 
Claire Castellano
Keenan Davis
Emaline Laney

Honor Council Rep: David Lazris
Honor Council Alternates: Patricia Chan, Alexa Dantzler

University Senate Rep: Meredith Kline
Grad Student Senate Reps: Devon Barrett, Sean Evans
Allied Health Rep:  Camille Lin

MSS Senators
Jonah Adler
Andy Dong
Arian Ghanouni
Bobby Ijeoma

Course Reps
Patricia Chan
Rachel Fried
Onye Okeke
Sunny Verma

Service Chairs
Harrison Goodall
Akin Ojemakinde
Elizabeth Soffer
Oluwatoyin Thompson

Social Chairs
Apoorva Gangavelli
Greg Sanda
Alex Speak
Dale Tager

IM Sports Reps: Sophie Lederer, Matthew Margol

Technology Reps: Vincent Guzzetta, Ellie Thompson

Building & Garden Reps: Mia Callahan, Amy Kim

Archivist/Historian: Ramon Caleon

Transcript Service LO Editors: Hannah Gold, Annika Lee
Transcript Service Treasurer: Linzi Arndt
Transcript Service Audio Recorders: Vince Guzzetta, Ellie Thompson

 

MD Class of 2021

President: Lauren Askew
Vice President: Justin Santos
Treasurer: Carson Ward
Secretary: Lauren Pinion

Executive Curriculum Committee
Christian Freeman
Rachel Koch
Avinash Murugan

Honor Council Rep: Alison Smith
Honor Council Alternates: Lindsay Gallo, Nancy Holbrook

University Senate Rep: Brittany Whitlock
Grad Student Senate Reps: Ogul Uner, Shawn Wen
Allied Health Rep:  Stephanie Campbell

MSS Senators
Hayley Braun
Sam Broida
Molly Elson
Wes Manz

Course Reps
Mimi Ackleh
Garland Austin
Stephen Gurley
David Roth

Service Chairs
Adrienne Beerman
Alex Greven
Rebecca Steinberg
Oblaise Mercury

Social Chairs
Cami Fonseca
Ndeye Guisse
Gigi Mahendran
Shane Mudrinich

IM Sports Reps: Emily DeMaio, Paul Greenfield

Technology Reps: Mark Jedrzejczak, Jake Saxon

Building & Garden Reps: Aidan Sweeney, Anna Zimmer

Archivist/Historian: Marissa Kuo

Transcript Service LO Editors: Lola Fakunle, Sherman Jones, Grace Moxley
Transcript Service Treasurer: Linzi Arndt
Transcript Service Audio Recorders: Mark Jedrzejczak, Adrianna Vest

 

MD Class of 2020

President - Peyton Hanson
Vice President - Kaitlin Shinn 
Secretary - Sarah Shaver
Treasurer - Kareem Al-Mulki

Executive Curriculum Committee
Eli Mlaver
Jordan Varghese
Aaron Wallace

Honor Council Rep:  (Augusta) McCauley Massie
Honor Council Alternates:  Catherine Bennett, Katerina Saker

University Senate Rep:  Chloe Lalonde
Graduate Stuent Senate Reps:  Lily Gage, Kyle Killeen 

SGA Reps:  Liz Burns, Riley Lyons

MSS Senators
John Larson
Chloe Lalonde
Sam Maidman
Kyle Torres

Course Reps
David Rink
Sarah Shaver
Kairlin Shinn
Aaron Wallace

Service Chairs
Beret Amundsen
Cricket Gullickson
Sera Kim
Ehab Nazzal

Social Chairs
Isabel Hardee
Amit Pujari
Laura Ragmanauskaite
Daniel Sok

IM Sports Reps:  Zach West, Kerryn Roome 

Technology Reps:  Madison Malone, Clarence Williams

Archivist/Historian: Sarah Newman 

Medicine Clerkship Rep – David Rink
Pediatrics Clerkship Rep – Aly Levine
Surgery Clerkship Rep – Lisa Kenney
OB/Gyn Clerkship Rep – Sarah Ouderkirk
Psychiatry Clerkship Rep – Hannah Trautner
Neurology Clerkship Rep – Kristin Davis
Radiology Rep – Bernadette White
Adult Primary Care Rep – Deema Elchoufi
Ophthalmology Rep – Joseph Schertzer
Palliative Care Rep – Madison Malone
Dermatology Rep – Nduka Vernon
Anesthesiology Rep – Jimmy Jiang
Ethics Rep – Amara Frumkin
Discovery Rep – Aaron Wallace
Essentials of Patient Care Rep – Liz Duda

 

MD Class of 2019

President:  Marta Bean
Vice President:  Clara Lee
Secretary:  Connor Crowley
Treasurer:  Phil Polychroniou

Executive Curriculum Committee
Tess Kim
Jennifer Tomlinson
Cathy Nam

MSS Senators
(Hugh) Jeff Lanier
Mallika Manyapu
Dave Mathews
Jake Shriner
.
Honor Council Rep:  Anne Marie Kerchberger
Honor Council Alternates: Joe Malicki, Ashish Gandhi
.
Service Chairs
Amalie Erwood
Lauren Hawkins
.

Social Chairs:  Alex Ernst, Kaia Schwartz

Technology Reps:  Adam Hanif, Claire Mueller

IM Sports Chairs:  Kaitlyn Dinkins, Jason Schwarz

Class Archivist – Ashish Gandhi

Senior Medicine Rep – Laura Andneson
Senior Pediatrics Rep – Hande Bilen
Senior Surgery Rep – Drew  Sanders
Emergency Medicine Rep – Hadley Eichengreen
Critical Care Rep – Emily Niehaus
Capstone Rep – Maddie Smith
Discovery Rep – Joey Sharp